Ağız yaralarına ne iyi gelir? 2

Ağız yaralarına ne iyi gelir?

Ağız yaralarına ne iyi gelir? 2

 

Ağız yaralarına ne iyi gelir? 3

Bu makalemizde ağız yaralarına bitkisel tedavi , ağız yaralarına hangi bitkiler iyi gelir , ağız yaralarına ilaç konularına değineceğiz.

Ağız içinde bulunan mikroplar ve mantarlar bir denge halindedirler. Bu dengeyi bozan ve enfeksiyon etkeni olan bakteriler, virüsler ve mantarlar ağızda ülser meydana getirebilirler.Ağızda oluşan bu ülser lezyonlarına ise aft veya halk diliyle pamukçuk denir.

Mantarların neden olduğu aftlar, ağız içerisinde, dil yüzeyi, iç yanak kısımları ve diş etleri üzerinde görülen ağrılı genellikle solgun beyaz, gri renklerde, çevresinde yoğun kızarıklar olan ağrılı oluşumlardır.

Aftlar, nedeni bakteri ya da virüs olmadığı için bölgesel yayılımı ya da bir başkasına bulaşması söz konusu değildir.

Ağızda çıkan ve ağrı veren aftlar için Prof. Dr. Ahmet Maranki bitkisel tedaviler öneriyor.

* Sirke ile gargara yapabilirsiniz. 1′er çorba kaşığı böğürtlen yaprağı, hünnap, mercimek ve sinirli yaprağını kaynatın.Elde edilen su ılıdığında gargara yapın.

* Kuru üzüm. Anason ve balı eşit miktarlarda karıştırarak ezin ağız yaraları’nın üstüne sürün.

* Kuru üzüm suyu, baldıran suyu, kitre suyu, gül suyu aynı oranda karıştırılır. Ağızda tutulur ve bol bol gargara yapılır.

* Bol kekik çiğneyin. Sirke ve susam yağı karışımı ile ağızda gargara yapın.

* Çocuk çiviti de ağız yaralarına iyi gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>